sven

Resultat Keb Classic Vinter 2022 Dag 2

Alpin klass – damer

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2   T1 Y1 X1 T2 Y2 X2 Tid dag 1 Tid dag 2 Totaltid Tidsdiff
SM-klass
1 Moonvalley Jenny Råghall Ida Nilsson   0:22 0:29 0:42 1:05 1:08 1:21 4:01 1:39 5:40 1
2 Nuolja Nightriders /Team Nuolja Sara Hale
Johanna Gelfgren
  0:25 0:31 1:16 1:09 1:15 1:59 5:29 1:45 7:14 1:34 2
3 Lag pann och ben Sanne Backhed
Katarina Korhonen
  0:26 0:31 1:17 1:15 1:20 2:06 5:49 2:00 7:49 2:09 3
4 Hanna Maria x2 Hanna Nilsson Hanna Scott   0:29 0:36 1:24 1:25 1:32 2:19 6:45 2:16 9:01 3:21  
5 Försvarsmakten 1 Caroline Haak Hanna Aho   0:26 0:34 1:20 1:18 1:26 2:12 7:07 2:06 9:13 3:33  

Alpin klass – herrar

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Deltagare 3 T1 Y1 X1 T2 Y2 X2 Tid dag 1 Tid dag 2 Totaltid Tidsdiff
SM-klass
1 Parisarakademins IF Erik Johansson
Markus Lundholm
  0:24 0:29 0:41 1:02 1:07 1:19 3:56 1:34 5:30 1
2 Försvarsmakten 2 Gustav Mellgren Felix Dyrssen Andreas Wadström 0:24 0:30 N/A 1:08 1:13 1:49 4:19 1:40 5:59 0:29 2
3 Team Arcticoutdoor Johan Lundbäck Mattias Nilsson Fredrik Olausson 0:24 0:30 1:15 1:09 1:15 2:00 6:13 1:47 8:00 2:30  
4 Fadern, sonen och den heliga andningen Jörgen Hansson Oskar Hansson   0:25 0:31 N/A 1:15 1:20 2:05 6:22 1:57 8:19 2:49  
5 Bredställ Per Öman Jan Öman Tommy Enryd 0:26 0:31 1:19 1:15 1:20 2:05 7:02 1:52 8:54 3:24 3
6 Cham StraightLiners Jakob Engström Hampus Farmängen Pascal Hansson 0:27 0:32 1:18 1:14 1:20 2:07 6:56 1:59 8:55 3:25  
7 Öman & Co Rasmus Bergström
Anton Sederlin
  0:28 0:35 1:24 1:23 1:30 2:18 6:51 2:13 9:04 3:34  
8 Inte bara tur Jakob Hedberg
Johan Sundström
  0:29 0:35 1:23 1:21 1:28 2:15 7:16 2:10 9:26 3:56  
9 Rune och Rune Mats Johansson Olle Zidén   0:29 0:36 N/A 1:23 1:33 2:21 7:20 2:18 9:38 4:08  
10 Lag skinna Mikael Bredberg Peder Smith Henrik Almstedt 0:31 0:38 1:29 1:34 1:40 2:30 8:06 2:22 10:28 4:58  
11 Skid på er David Marcusson
Johan Runnedahl
  0:31 0:39 1:28 1:27 1:39 2:27 8:37 2:21 10:58 5:28  
12 Live a little Erik Lindgren Andreas Schwyzer Hans Frössén 0:32 0:43 1:35 1:40 1:51 2:42 9:35 2:38 12:13 6:43  

Alpin klass – Mix

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Deltagare 3 T1 Y1 X1 T2 Y2 X2 Tid dag 1 Tid dag 2 Totaltid Tidsdiff
SM-klass
1 Manda och hennes Mate ”The hungarian hurricane” Amanda Malis Máté Kerényi               5:25 1:53 7:18 1
2 Anna Till Toppen Till Gutzen Anna Dolk               5:46 2:05 7:51 0:33 2
3 TerribleThrees Henrik Klevljung Marlene Kanto
Tomas Tegeroth
            8:53 2:40 11:33 4:15 3
4 Adventure Partners Markku Mellanen Teija Laukka
Antti Oksanen
            9:28 2:46 12:14 4:56  

Touring klass – herrar

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2   T1 Y1 X1 T2 Y2 X2 Tid dag 1 Tid dag 2 Totaltid Tidsdiff
1 Team Axelsson Stefan Axelsson Carl Axelsson   N/A 0:37 N/A N/A 3:28 1:53 5:21
1 TeamK Björn Kronholm Ida Kronholm   N/A 0:39 N/A N/A 4:15 1:59 6:14
2 Cesare Battisti Jenny Berglund-Blanke Lars Blanke   N/A 0:40 N/A N/A 4:38 2:06 6:44 0:30

Resultat Keb Classic Vinter 2022 Dag 1

Alpin klass – damer

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Q-upp Q-ned P-upp P-ned S V X Sluttid Tidsdiff
1 Moonvalley Jenny Råghall Ida Nilsson 1:12 2:26 1:36 2:13 2:30 3:16 3:34 4:01
2 Nuolja Nightriders /Team Nuolja Sara Hale Johanna Gelfgren 1:23 3:10 1:58 2:41 3:17 4:27 4:53 5:29 1:28
3 Lag pann och ben Sanne Backhed Katarina Korhonen 1:30 3:16 2:06 2:53 3:24 3:41 5:10 5:49 1:48
4 Hanna Maria x2 Hanna Nilsson Hanna Scott 1:40 3:52 2:25 3:25 4:00 5:34 6:03 6:45 2:44
5 Försvarsmakten 1 Caroline Haak Hanna Aho 1:32 3:37 2:09 3:06 3:49 5:41 6:25 7:07 3:06

Alpin klass – herrar

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Deltagare 3 Q-upp Q-ned P-upp P-ned S V X Sluttid Tidsdiff
1 Parisarakademins IF Erik Johansson
Markus Lundholm
  1:12 2:25 1:36 2:09 2:29 3:15 3:32 3:56
2 Försvarsmakten 2 Gustav Mellgren Felix Dyrsén Andreas Wadström 1:15 2:28 1:40 2:15 2:33 3:30 3:47 4:19 0:23
3 Team Arcticoutdoor Johan Lundbäck Mattias Nilsson Fredrik Olausson 1:21 3:12 1:55 2:44 3:28 4:58 5:33 6:13 2:17
4 Fadern, sonen och den heliga andningen Jörgen Hansson Oskar Hansson   1:35 3:34 2:24 3:05 3:48 5:07 5:36 6:22 2:26
5 Öman & Co Per Öman Jan Öman Tommy Enryd 1:34 3:39 2:17 3:17 3:51 5:31 6:09 6:51 2:55
6 Cham StraightLiners Jakob Engström Hampus Farmängen Pascal Hansson 1:40 3:48 2:23 3:18 3:57 5:47 6:17 6:56 3:00
7 Bredställ Rasmus Bergström Anton Sederlin   1:33 3:46 2:13 3:14 3:55 5:48 6:23 7:02 3:06
8 Inte bara tur Jakob Hedberg
Johan Sundström
  1:44 3:57 2:31 3:31 4:05 5:52 6:30 7:16 3:20
9 Rune och Rune Mats Johansson Olle Zidén   1:38 3:57 2:27 3:28 4:08 5:58 6:33 7:20 3:24
10 Lag skinna Mikael Bredberg Peder Smith Henrik Almstedt 1:46 4:34 2:40 3:46 4:42 6:49 7:22 8:06 4:10
11 Skid på er David Marcusson
Johan Runnedahl
  1:47 4:40 2:50 4:04 4:57 7:02 7:41 8:37 4:41
12 Live a little Erik Lindgren Andreas Schwyzer Hans Frössén 1:55 4:59 3:01 4:19 5:20 6:22 8:35 9:35 5:39

Alpin klass – Mix

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Deltagare 3 Q-upp Q-ned P-upp P-ned S V X Sluttid Tidsdiff
1 Manda och hennes Mate ”The hungarian hurricane” Amanda Malis Máté Kerényi   1:22 3:02 1:58 2:40 3:09 4:26 4:51 5:25
2 Anna Till Toppen Till Gutzen Anna Dolk   1:25 3:10 1:59 2:44 3:17 4:39 5:10 5:46 0:21
3 TerribleThrees Henrik Klevljung Marlene Kanto Tomas Tegeroth 1:52 4:47 2:55 4:11 5:06 7:06 7:50 8:53 3:28
4 Adventure Partners Markku Mellanen Teija Laukka Antti Oksanen 1:57 5:01 3:06 4:28 5:25 7:30 8:25 9:28 4:03

Touring klass – herrar

Placering Lagnamn Deltagare 1 Deltagare 2 Q-upp Q-ned P-upp P-ned S V X Sluttid Tidsdiff
1 Team Axelsson Stefan Axelsson Carl Axelsson 1:43 1:54 3:00 3:28
1 TeamK Björn Kronholm Ida Kronholm 1:45 2:02 3:25 4:15 0:47
2 Cesare Battisti Jenny Berglund-Blanke Lars Blanke 1:47 2:05 3:40 4:38 1:10