sven

Resultat Keb Classic Vinter 2019

Keb Classic Totalt

Mellantider från dag 1 finns längre ned på listan.

Damer Alpin

Placering

Nummer

Lagnamn

R

D

E

F

P

Tidsavdrag/påslag

Dag 2

Dag 1

TOTAL

SM-Klass

1

110

AR-United

1:19:00

2:05:00

2:17:29

4:06:04

5:12:00

5:59:15

4:49:08

10:48:23

1

2

108

The Boondoctors

1:20:00

2:06:00

2:19:04

3:47:50

4:53:00

5:41:27

5:19:25

11:00:52

2

3

109

Julior på vift

1:29:00

2:17:00

2:28:37

4:20:15

5:40:00

6:38:12

5:36:46

12:14:58

3

207

A-laget

1:33:00

2:29:00

2:43:43

6:00:00

7:28:00

00:30:00

DNF

7:33:27

DNF

106

Team Ågren LillErika

1:24:00

2:23:00

2:43:40

DNF

DNF

DNF

6:48:16

DNF

Mix Alpin

Placering Nummer Lagnamn R   D E F P Påslag/avdrag Dag 2 Dag 1 TOTAL SM
1 204 Höjdmeter.se * 1:03:00 1:39:00 1:46:34 2:49:17 3:39:00 0:00:45 4:11:09 3:33:53 7:45:02 1
2 205 Team Widivuoma 1:14:00 1:58:00 2:09:30 3:39:10 4:47:00 5:34:10 5:19:06 10:53:16 2
3 206 Manda och hennes mate 1:14:00 1:56:00 2:08:56 3:44:39 5:02:00 5:52:53 5:04:39 10:57:32
4 202 Anna Till Toppen 1:14:00 2:01:00 2:17:24 3:49:20 5:13:00 6:12:49 5:16:49 11:29:38 3
5 203 Fjällplupparna 1:23:00 2:14:00 2:28:35 4:24:50 5:45:00 6:42:24 5:42:44 12:25:08
6 201 Team Rocky * 1:32:00 2:36:00 2:54:42 5:14:00 6:20:00 0:30:00 7:04:16 6:56:51 14:01:07
107 Knoppen elit 1:21:00 2:10:00 2:23:05 4:23:30 6:09:00 7:14:03 DNF DNF

 

* 204: Missad kontroll vid R (2)

* 201: Missade att runda Kebnepakte

Herrar Alpin

Placering

Nummer

Lagnamn

R

  D

E

F

P

Tidsavdrag/påslag

Dag 2

Dag 1

Totalt

SM

1

139

Unionsbröderna

0:58:00

1:34:00

1:42:30

2:41:00

3:28:00

4:01:45

3:27:01

7:28:46

2

208

höjdmeter.se (herr)

0:55:27

1:30:27

1:39:57

2:42:25

3:35:27

4:12:09

3:31:14

7:43:23

1

3

138

Dalarnas klätterklubb

0:56:39

1:11:00

1:44:35

2:26:25

3:36:39

4:10:59

3:34:22

7:45:21

2

145

Försvarsmakten lag 3 *

1:05:00

1:40:00

1:47:30

2:58:10

3:46:00

4:19:35

3:59:16

8:18:51

4

148

Toughest Training Group Umeå

0:59:00

1:36:00

1:45:47

2:48:30

3:48:00

4:25:43

4:08:45

8:34:28

3

5

136

Skizug Reservistenverband II

1:11:00

1:50:00

2:00:16

3:15:15

4:13:00

4:54:12

4:16:54

9:11:06

6

150

Cocktail mountaineering

1:09:00

1:48:00

1:55:49

3:19:19

4:21:00

5:01:10

4:15:25

9:16:35

7

143

Försvarsmakten lag 1

1:12:00

1:54:00

2:04:06

3:22:45

4:27:00

5:10:21

4:22:01

9:32:22

8

134

NuoljaNightRiders

1:10:00

1:49:00

1:58:25

3:21:43

4:26:00

5:07:03

4:34:42

9:41:45

9

149

Nilsson&Nilsson

1:09:00

1:48:00

1:59:24

3:19:39

4:49:00

5:42:14

4:20:21

10:02:35

10

158

Göteborgs Stigcyklister

1:15:00

1:58:00

2:07:51

3:29:30

4:37:00

5:22:09

4:45:00

10:07:09

11

156

Luleå Klätterklubb

1:11:00

1:55:00

2:05:58

3:36:04

4:50:00

5:40:15

4:38:55

10:19:10

12

157

Makraporn

1:15:00

1:57:00

2:07:02

3:41:29

4:52:00

5:46:08

4:49:09

10:35:17

13

160

FM Bergspluton

1:20:00

2:07:00

2:21:24

4:07:30

5:18:00

6:11:21

5:08:27

11:19:48

14

141

AC Salt Lake / XC Sthlm

1:19:00

2:08:00

2:26:36

4:22:30

5:57:00

6:56:23

5:21:37

12:18:00

15

120

Den gode, den onde, den fule *

1:24:00

2:15:00

2:30:48

4:23:40

5:52:00

0:00:45

6:49:01

5:32:44

12:21:45

16

142

Bergström

1:24:00

2:17:00

2:30:49

4:47:00

6:16:00

7:20:11

5:40:53

13:01:04

17

159

Magis, Hose & Antti

1:27:00

2:20:00

2:39:00

4:47:00

6:25:00

7:31:13

6:02:58

13:34:11

18

137

Nästa år är vi snabbare *

1:31:00

2:31:00

2:49:59

5:16:40

6:22:00

0:30:00

8:02:57

6:44:41

14:47:38

144

Försvarsmakten lag 2

DNS

DNS

DNS

DNS

DNS

DNS

DNS

4:16:49

DNF

* 137: Tillägg på 30min, då dom ej rundade Kebnepakte
* 145: Lagändring har skett och detta lag blir sådeles utan placering

TOURING – HERR Lagnamn R N Mål Dag 2 Dag 1 TOTAL
187 Lindhe & Linde 01:12:00 01:31:00 02:28:31 02:28:31 3:01:09 05:29:40
185 491 crew 01:21:00 01:44:00 02:23:30 02:23:30 3:39:38 06:03:08
186 Terrible Twos 01:47:00 02:10:00 02:55:31 02:55:31 4:18:00 07:13:31
184 Team Smile 01:45:00 02:17:00 03:11:36 03:11:36 DNS DNF
TOURING – DAM Lagnamn R N Mål Dag 2 Dag 1 TOTAL
111 RaceONE Elit 01:25:00 01:49:00 02:31:36 02:31:36 4:28:20 06:59:56
112 Skarjärnsbrudarna 02:17:00 03:02:00 04:07:03 04:07:03 6:06:42 10:13:45
TOURING – MIX Lagnamn R N Mål Dag 2 Dag 1 TOTAL
114 Wannabes 02:08:00 02:45:00 03:50:13 03:50:13 5:30:47 09:21:00

Resultat Keb Classic dag 1

Samtliga tidsavdrag beror på kö-bildning innan firning (t.ex vid Toulpa)

Alpin herrar

 

Lagnamn

Q

P

F

H

Q (2)

V

W

MÅL

Tidsavdrag

Resultat Dag 1

139

Unionsbröderna

1:06

1:24

1:57

2:27

3:04

3:23

3:27:01

3:27:01

208

höjdmeter.se (herr)

1:05

1:23

1:58

2:29

3:06

3:28

3:31:14

3:31:14

138

Dalarnas klätterklubb

1:06

1:26

2:02

2:32

3:09

3:29

3:34:22

3:34:22

145

Försvarsmakten lag 3

1:16

1:36

2:12

2:46

3:33

3:54

3:59:16

3:59:16

148

Toughest Training Group Umeå

1:13

1:34

2:11

2:52

3:37

4:02

4:08:45

4:08:45

150

Cocktail mountaineering

1:17

1:58

2:14

2:46

3:43

4:13

4:19:25

0:04:00

4:15:25

144

Försvarsmakten lag 2

1:18

1:39

2:19

2:56

3:53

4:17

4:22:49

0:06:00

4:16:49

136

Skizug Reservistenverband II

1:23

1:47

2:28

3:04

3:47

4:10

4:16:54

4:16:54

149

Nilsson&Nilsson

1:19

1:39

2:20

2:56

3:55

4:19

4:26:21

0:06:00

4:20:21

143

Försvarsmakten lag 1

1:22

1:46

2:26

3:01

3:58

4:21

4:29:01

0:07:00

4:22:01

134

NuoljaNightRiders

1:20

1:42

2:26

3:09

4:00

4:25

4:34:42

4:34:42

156

Luleå Klätterklubb

1:16

1:38

2:22

3:05

3:59

4:29

4:38:55

4:38:55

158

Göteborgs Stigcyklister

1:25

1:49

2:37

3:20

4:08

4:35

4:45:00

4:45:00

157

Makraporn

1:26

1:53

2:42

3:23

4:12

4:41

4:49:09

4:49:09

160

FM Bergspluton

1:26

1:55

2:53

3:44

4:42

5:08

5:14:27

0:06:00

5:08:27

141

AC Salt Lake / XC Sthlm

1:25

1:58

2:57

3:47

4:53

5:21

5:30:37

0:09:00

5:21:37

120

Den gode, den onde, den fule

1:35

2:03

3:00

3:51

4:55

5:27

5:36:44

0:04:00

5:32:44

142

Bergström

1:35

2:05

3:07

3:56

4:55

5:32

5:40:53

5:40:53

159

Magis, Hose & Antti

1:38

2:09

3:13

4:02

5:10

5:52

6:02:58

6:02:58

137

Nästa år är vi snabbare

1:43

2:23

3:35

4:31

5:47

6:34

6:44:41

6:44:41

184

Team Smile

1:56

2:42

4:15

5:27

DNF

DNF

DNF

DNF

Alpin Mix

  Lagnamn Q P F H Q (2) V W MÅL Tidsavdrag Resultat
204 Höjdmeter.se 1:10:00 1:29:00 2:03:00 2:30:00 3:10:00 3:30:00 3:35:29 0:01:36 3:33:53
206 Manda och hennes mate 1:26:00 1:52:00 2:42:00 3:26:00 4:22:00 4:52:00 5:04:39 5:04:39
202 Anna Till Toppen 1:27:00 1:58:00 2:51:00 3:40:00 4:33:00 5:06:00 5:16:49 5:16:49
205 Team Widivuoma 1:28:00 1:58:00 2:52:00 3:41:00 4:46:00 5:17:00 5:26:06 0:07:00 5:19:06
203 Fjällplupparna 1:37:00 2:08:00 3:04:00 3:59:00 4:55:00 5:33:00 5:42:44 5:42:44
201 Team Rocky 1:45:00 2:25:00 3:44:00 4:41:00 5:55:00 6:43:00 6:56:51 6:56:51

Alpin Damer

 

Lagnamn

Q

P

F

H

Q (2)

V

W

MÅL

Tidsavdrag

Resultat

110

AR-United

1:26:00

1:52:00

2:41:00

3:22:00

4:22:00

4:50:00

4:58:08

0:09:00

4:49:08

108

The Boondoctors

1:33:00

2:00:00

2:56:00

3:45:00

4:51:00

5:21:00

5:27:25

0:08:00

5:19:25

109

Julior på vift

1:37:00

2:08:00

3:12:00

3:57:00

5:04:00

5:34:00

5:43:46

0:07:00

5:36:46

106

Team Ågren LillErika

1:42:00

2:22:00

3:43:00

4:42:00

5:51:00

6:39:00

6:48:16

6:48:16

207

A-laget

1:45:00

2:29:00

4:06:00

4:59:00

6:33:00

7:24:00

7:33:27

7:33:27

107

Knoppen elit

1:38:00

2:10:00

3:14:00

4:07:00

DNF

DNF

DNF

DNF

Touring Damer

  Lagnamn Q P F H Q (2) V W MÅL Tidsavdrag Resultat
111 RaceONE Elit 1:45 3:13:00 4:12:00 4:28:20 4:28:20
112 Skarjärnsbrudarna 2:35 4:30:00 5:45:00 6:06:42 6:06:42

Touring Mix

 

Lagnamn

Q

P

F

H

Q (2)

V

W

MÅL

Tidsavdrag

Resultat

114

Wannabes

2:15

3:15

5:15

5:36:47

6

5:30:47

 

Touring Herr

TOURING – HERR Lagnamn Q P F H Q (2) V W MÅL Tidsavdrag Resultat
187 Lindhe & Linde 1:26:00 2:23:00 2:54:00 3:01:09 3:01:09
185 491 crew 1:36:00 2:41:00 3:28:00 3:39:38 3:39:38
186 Terrible Twos 1:58:00 3:17:00 4:05:00 4:18:00 4:18:00

 

Sprint Damer

Plac. Namn Tid
1. Jenny Råghall 05:13
2. Katarina Grunedal 06:06
3. Eva Gustavsson 09:07

 

Sprint Herrar Final

 

Plac. Namn Tid
1. Magnus Jensen 04:14
2. Jonas Djurback 04:20
3. Jens Westergren 04:29
4. Kasper Westman 04:41
5. Johan Östman 04:48
6. David Lundsten 05:12

Sprint Herrar Heat 1

 

Plac. Namn Tid
1. Magnus Jensen 04:40
2. Jonas Djurback 04:52
3. Kasper Westman 05:10
4. David Ramstedt 05:38
5. Pär Nenzen 06:07
6. Klas Sundberg 06:08

Sprint Herrar Heat 2

 

Plac. Namn Tid
1. Jens Westergren 04:56
2. David Lundsten 04:58
3. Johan Östman 05:11
4. Tryggve Tiren 05:23
5. Anton Toivonen 06:42