sven

Resultat Keb Classic Sommar 2017

DAMER

Placering Namn Klubb Sluttid Tarfala Svarta sjön Vadet Vindskyddet Signikrysset
1 Malin Hagberg *** 05:22:11 01:07:00 01:38:00 X 03:06:00 04:00:00
2 Katarina Grunedal 05:46:24 01:19:00 01:54:00 03:07:00 03:32:00 04:33:00
2 Maja Tesch 05:46:24 01:18:00 01:54:00 03:07:00 03:33:00 04:33:00
3 Elin Strannegård Saltoluokta 06:00:18 01:16:00 01:52:00 03:07:00 03:34:00 04:41:00
4 Margrethe Halvorsen 06:00:50 01:23:00 02:00:00 03:17:00 03:48:00 04:50:00
5 Petra Kindlund Runacademy IF 06:24:36 01:15:00 01:51:00 03:30:00 04:04:00 05:06:00
6 Sarah Eriksson Saltoluokta 06:54:13 01:29:00 02:12:00 03:42:00 04:15:00 05:25:00
8 Veronica Norholl 06:57:10 01:29:00 02:11:00 03:38:00 04:11:00 05:25:00
9 Annika Lindh 06:59:00 01:30:00 02:12:00 03:42:00 04:16:00 05:29:00
10 Karin Josefsson 06:59:16 01:30:00 02:14:00 03:50:00 04:21:00 05:33:00
11 Lottie Nyberg 07:09:19 01:38:00 02:23:00 03:55:00 04:28:00 05:39:00
12 Josefin Rutfors Kebnekaise Superstars 07:12:42 01:38:00 02:23:00 03:55:00 04:29:00 05:41:00
13 Amilia Tångne 07:23:42 01:38:00 02:22:00 03:55:00 04:33:00 05:50:00
13 Lena Vollbrecht 07:23:42 01:38:00 02:45:00 03:55:00 04:33:00 05:50:00
15 Lotta Olausson 07:57:37 01:40:00 02:19:00 04:10:00 04:53:00 06:13:00
16 Sabina Nilsson 08:26:35 01:40:00 02:29:00 04:16:00 05:03:00 06:31:00

HERRAR

Placering Namn Klubb Sluttid Tarfala Svarta sjön Vadet Vindskyddet Signikrysset
1 Max Själin Kebnekaise Superstars 03:56:40 00:55:00 01:19:00 02:08:00 02:25:00 03:05:00
2 Erik Sifvert Kebnekaise Superstars 04:04:11 00:59:00 01:24:00 02:15:00 02:33:00 03:15:00
3 Niclas Sjögren Runacademy IF 04:23:08 01:04:00 01:32:00 02:27:00 02:45:00 03:30:00
4 Fredrik Gustavsson FK  Studenterna/MotionN 04:38:34 01:04:00 01:32:00 02:27:00 02:45:00 03:37:00
5 Johan Östman Kebnekaise Superstars 04:42:56 01:04:00 01:32:00 02:32:00 02:51:00 03:41:00
6 Fredrik Engström 05:12:21 01:17:00 01:50:00 02:56:00 03:18:00 04:13:00
7 Anton Mikko 05:13:05 01:16:00 01:50:00 02:56:00 03:18:00 04:13:00
8 Denny Matsson Kebnekaise Superstars 05:32:47 01:20:00 01:54:00 03:05:00 03:26:00 04:19:00
9 Daniel Almqvist LK Gränslöst 05:38:25 01:11:00 01:48:00 02:58:00 03:23:00 04:25:00
10 Pål Forsberg 05:40:07 01:20:00 01:53:00 02:59:00 03:24:00 04:26:00
11 Fredrik Olausson 05:46:24 01:13:00 01:49:00 03:05:00 03:32:00 04:33:00
12 Kay Rung 05:50:20 01:19:00 01:55:00 03:07:00 03:32:00 04:39:00
13 Aniol Salvador Soy 06:05:47 01:20:00 01:57:00 03:17:00 03:48:00 04:51:00
14 Albin Mikko Siergajohka Extrem 06:09:24 01:21:00 01:59:00 03:18:00 03:49:00 04:54:00
15 Thomas Aldheimer Team Nordic Trail 06:10:06 01:20:00 01:56:00 03:16:00 03:50:00 04:52:00
16 Olaf Szukalowocz 06:21:00 01:20:00 01:56:00 03:10:00 03:39:00 04:52:00
17 Andreas Beskow Runacademy IF 06:24:36 01:15:00 01:52:00 03:13:00 04:03:00 05:06:00
18 Markus Blomqvist 06:28:45 01:19:00 01:55:00 03:17:00 03:50:00 05:07:00
19 Richard Troell 06:29:47 01:16:00 01:55:00 03:18:00 03:52:00 05:04:00
20 Magnus Lund 06:36:47 01:25:00 02:07:00 03:36:00 04:05:00 05:11:00
20 Anders Lund 06:36:47 01:25:00 02:08:00 03:36:00 04:05:00 05:11:00
21 Niklas Sten 06:54:00 01:19:00 02:00:00 03:30:00 04:04:00 05:18:00
22 Kjell Norholl 06:57:10 01:29:00 02:11:00 03:38:00 04:11:00 05:25:00
23 Christer Ericson *** 07:09:01 01:26:00 02:05:00 X 04:07:00 05:24:00
24 Mikael Buddgård 07:50:00 01:30:00 02:13:00 03:53:00 04:34:00 05:59:00
25 Michael Ek 07:54:27 01:42:00 02:31:00 04:09:00 04:53:00 06:18:00
26 Joel Sandqvist 08:17:14 01:40:00 02:26:00 04:15:00 05:01:00 06:31:00
27 Richard Schalin 08:26:33 01:40:00 02:30:00 04:16:00 05:03:00 06:31:00
28 Robert Halsius 09:19:48 01:40:00 02:29:00 04:50:00 05:30:00 07:08:00

*** Tidspålägg för missad inrapportering vid kontroll

Resultat Keb Classic Vinter 2017

Resultat Keb Classic 2017 Alpinklass

Resultat Keb Classic 2017 Skitouringklass

 

Resultat Keb Classic Sommar 2016

HERRAR
Placering NR. Namn Klubb Tid
1 221 Erik Sifvert STF Kebnekaise 04:39:04
2 233 Oscar Riis STF Kebnekaise 04:41:22
3 211 Sveinung Ekse 04:55:15
4 234 Johan Östman STF Kebnekaise 04:59:28
5 226 Johan Salomonsson Vänersborg SK 05:31:55
6 219 Daniel Elfversson IKSU Multisport 05:34:51
7 246 Kaj Sønnichsen Narvik Tannpirkere Mafia 05:43:26
8 232 Robin Grindgärds STF Kebnekaise 05:59:36
9 213 Per Lindfors 06:02:59
10 208 Staffan Wallner 06:09:03
11 238 Mikael Myrsell Myranogabbe 06:27:06
12 205 Jonas Rydström Kung Fu Ninja 06:29:20
13 235 Olle Eriksson 06:32:41
14 274 Jim Olofsson Skellefteå AIK 06:32:53
15 200 Christer Johansson IF Linnéa 06:39:12
16 202 Mattias Sjösvärd 06:51:26
17 237 Juan Obregon 08:08:13
18 241 Tord Wallin Rotebro Gubbklubb 09:33:01
19 239 Gabriel Ågren Myranogabbe 09:36:53

DAMER
Placering NR. Namn Klubb Tid
1 69 Kaisa Ekse 06:15:34
2 85 Elin Strannegård STF Saltoluokta 06:36:33
3 68 Malin Ek 06:39:36
4 64 Lisa Lindblom STF Kebnekaise 06:44:34
5 73 Katarina Grunedal STF Abisko 07:20:22
6 67 Annika Hedman 07:58:14
7 87 IngMarie Johansson Örebro AIK 08:08:13

Keb Classic Vinter

Om du är elitsatsande skidalpinist, längdåkare eller glad motionär så är det här äventyret för dig, det är ett tvådagars toppturs äventyr som har dom finaste åken och bästa utsikten i Sverige.

Keb Classic Sommar

Vill du uppleva ett häftigt fjällmaraton över stock och sten där vi bjuder dig på både svett, varierad terräng och härlig utsikt under loppets gång? Då är du varmt välkommen i sommar till Keb Artic Run.

Grand Combo

Keb Classic Combo är en kombinationstävling som innefattar både sommar- och vinterupplagan av Keb Classic.